Ha a fiskális megszorításokat nem sikerül érvényre juttatni, és közös bankfelügyelet felállításában sem sikerül tartani a tervezett menetrendet, akkor 58 európai bank kényszerülhet eszközei értékesítésére – olvasható az IMF globális stabilitásról szóló összefoglalójában. Ha erre sor kerül, az a hitelállomány növekedési ütemét akár 4 százalékponttal is visszavetheti Görögországban, Cipruson, Írországban, Spanyolországban, Olaszországban és Portugáliában.
A világ nagy bankjai 2006 és 2011 között jelentős eszközállományt adtak el. Az alábbi táblázat millió dollárban mutatja, mennyit.
A 4500 milliárd dolláros prognózis 18 százalékkal több, mint ami az IMF áprilisi jelentésében szerepelt.
Az eurózóna stabilizáláshoz mindenekelőtt a magánbefektetők körében kell helyreállítani a bizalmat – emeli ki az IMF jelentése. Ebben az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja is segíthet, de ezt mindenképpen hiteles feltételrendszerrel kell alátámasztani – hangsúlyozta José Vinals, az IMF monetáris ügyekkel és tőkepiacokkal foglalkozó részlegének igazgatója.
Ha Európa csődöt mond, horror forgatókönyvvel szembesülhet - tűnik ki a jelentésből. Az euroválság jelenti a fő veszélyt, és a globális pénzügyi stabilitásra nézve jelentkező kockázatok növekedtek az utóbbi hat hónapban, ezért a globális pénzügyi rendszerbe vetett bizalom "igen törékeny".
José Vinals szerint Európa bajai tanulsággal kell, hogy szolgáljanak az erősen eladósodott Egyesült Államok és Japán számára, mert a szükséges politikai kiigazítások késlekedése még rosszabb következményeket von maga után. Az IMF szerint az Egyesült Államokban, Európában és Japánban hozott legutóbbi döntések lélegzetvételnyi szünetet teremtettek a válság leküzdésében, de a bizalom még mindig törékeny.
Szerző: Világgazdaság Online
0 megjegyzés:
Speak up your mind
Tell us what you're thinking... !